Lietuvos Respublikos Prezidentė

Reikia veiksmingų sprendimų migracijos krizei įveikti

2017-12-02

Trečiadienis, lapkričio 11 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė išvyko į Maltą. Valetoje susirinkę 28 Europos Sąjungos ir 35 Afrikos valstybių vadovai ieškos efektyvių sprendimų, kaip suvaldyti augančius migracijos srautus į ES. Maltos sostinėje šalies vadovė taip pat dalyvaus neformalioje Europos Vadovų Taryboje, kurios tikslas įvertinti, kaip įgyvendinamos ES priemonės migracijos krizei spręsti ir kokių papildomų veiksmų dar būtina imtis.

Išvykdama Prezidentė pabrėžė, kad migracijos krizė stipriai gilėja, Europą pasiekia vis didesnės pabėgėlių bangos, o sprendimai, kaip įveikti šią problemą, sensta bekalbant ir įgyvendinami akivaizdžiai per lėtai. Vien tik per spalio mėn. į ES per Viduržemio jūrą atvyko daugiau nei 200 tūkst. migrantų. Tai 26 proc. daugiau nei rugsėjį.

Šalies vadovės teigimu, labai svarbu kartu su Afrikos šalimis, iš kurių plūsta pabėgėlių srautai, ieškoti bendrų veiksmingų priemonių, kaip panaikinti migracijos priežastis, padėti mažinant skurdą ir prisidėti sprendžiant ginkluotus konfliktus trečiosiose šalyse, vykdyti konfliktų prevenciją.

Pasak Prezidentės, siekiant įveikti tokią chaotišką situaciją, būtina kuo skubiau užtikrinti realią ES išorės sienos kontrolę, sutvarkyti pabėgėlių registravimo sistemą ir panaikinti kliūtis pabėgėlių registracijos centrų funkcionavimui, tinkamai įgyvendinti ekonominių migrantų grąžinimą į jų kilmės šalis. Šiuo metu iš 11 registracijos centrų Italijoje ir Graikijoje pilnai veikia tik vienas Lampedūzos saloje. Vos 40 proc. ekonominių migrantų realiai grąžinami atgal į šalį, iš kurios atvyko.

ES ir Afrikos valstybių lyderiai priims bendrą deklaraciją ir veiksmų planą, kaip pažaboti šią krizę. Susitikime taip pat bus įsteigtas specialus ES pagalbos Afrikai fondas, kuriam ES planuoja skirti 1,8 milijardo eurų. Lietuva taip pat finansiškai prisidės prie paramos Afrikai ir į fondą skirs 50 tūkst. eurų.

ES ir Afrikos viršūnių susitikime taip pat dalyvaus atsakingų ES atsakingų agentūrų – „Frontex“, „Europol“, „EASO“ pareigūnai, Jungtinių Tautų, Raudonojo Kryžiaus, tarptautinių ir nevyriausybinių organizacijų atstovai, žmogaus teisių aktyvistai. 

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2017.12.27 12:53

Atgal