Lietuvos Respublikos Prezidentė

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba Seimo plenariniame posėdyje narystės Europos Sąjungoje 10-mečiui paminėti

2014-05-06

   Mieli Lietuvos žmonės, gerbiamieji Seimo nariai,

 

   šiandien visi esame liudininkai, koks teisingas buvo prieš dešimt metų Lietuvos padarytas istorinis sprendimas - būti Europos Sąjungoje.

   Tikriausiai visi prisimename tą pakilų jausmą, kai tapome Europos Sąjungos nariais ir mūsų vėliava suplevėsavo šalia kitų Europos valstybių vėliavų.
   Prisimename ir prieš tai vykusį referendumą. Kai puošdami namus ir gatves lietuviškomis trispalvėmis ir Europos Sąjungos vėliavomis didžiavomės, kad patys sprendžiame savo šalies likimą.
   Lietuvos žmonių pasakytas „taip" narystei buvo emociškai subrandintas ir tvirtas.
   Jis vainikavo dar 1995 metais pradėtą eiti kelią, kai Lietuva įteikė oficialią paraišką tapti Europos Sąjungos nare.
   Siekėme narystės Europos Sąjungoje, nes jautėme, kad tai geresnis ir oresnis gyvenimas laisvėje ir demokratijoje, veikiant išvien su skirtingomis, bet tą patį tikslą turinčiomis šalimis.
   Šiandien, žvelgdami atgal ir aplink, esame daugiau nei tikri dėl savo pasirinkimo. Europos Sąjungoje nuėjome prasmingą kelią.
   Keitėme įstatymus ir mąstymą, investavome į savo žmones ir ekonomiką.
   Per dešimt metų mūsų jauna valstybė labai sustiprėjo ir įsitvirtino Europoje.
   Užtikrintai einame laisvos, demokratiškos, žmogaus teises gerbiančios Lietuvos keliu.Mes kuriame Lietuvą ir Europą kartu.
   Simboliška, jog dešimtuosius narystės metus minime Lietuvai sėkmingai išlaikius pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai egzaminą. Šeši pirmininkavimo mėnesiai buvo iš tiesų įtempti. Tačiau Lietuva, pirmoji iš Baltijos valstybių, savo pavyzdžiu įrodė, jog pirmininkavimo sėkmę lemia ne valstybės dydis, o susitelkimas ir nuoseklus darbas siekiant bendro sutarimo.
   Pirmininkaudami Europos Sąjungos Tarybai įgijome dar daugiau pasitikėjimo savo jėgomis.
   Tikėjimas Lietuva - svarbiausia, ką davė mums šis, vertybiškai naujas, mūsų valstybės gyvenimo etapas.
   Pirmasis Lietuvos dešimtmetis Bendrijoje atvėrė mūsų žmonėms tikrai dideles galimybes, ir mes gebėjome jomis pasinaudoti.
   Sparčiai modernizuojame savo ekonomiką, stipriname verslą, geriname sąlygas užsienio investicijoms, įgijome daug draugų ir patikimų sąjungininkų visame pasaulyje.
   Narystė Europos Sąjungoje taip pat suteikė lietuviams galimybę nevaržomai judėti, keliauti, įsidarbinti ir mokytis bet kurioje Bendrijos šalyje.
   Sąžininga pripažinti, jog mus ištikusi ekonominė krizė būtų buvusi dar gilesnė ir ilgesnė be ketvirtį mūsų metinio biudžeto sudariusios Europos Sąjungos finansinės paramos.
   Narystė Europos Sąjungoje padeda spręsti ir mūsų energetinio saugumo iššūkius.Bendradarbiavimas ir fondų parama leidžia mums vystyti dujų ir elektros tiekimo projektus, užtikrinančius mūsų energetinį saugumą.
   Pasinaudodama Europos Sąjungos finansine parama ir patirtimi Lietuva tampa augančia ir stabilia, skaidria ir konkurencinga, saugia ir Europoje gerbiama gerovės valstybe!

 

   Gerbiami Seimo nariai, svečiai,

 

   kviečiu ir toliau stiprinti Lietuvą Europoje. Esame sėkmingas kaitos pavyzdys. 

   Lietuvos vardas per šiuos metus jau ne kartą skambėjo tarp Europos geriausiųjų ekonomikos, sporto, inovacijų, investicijų ir kitose srityse. Europa įvertino mūsų žmonių pastangas. Didžiuokimės savo sėkme, unikalia šalimi ir mūsų žmonių gebėjimais.
   Tačiau kartu nepamirškime, kad be Europos Sąjungos vargu ar būtume ten, kur esame.
   Tikėjimas laisva ir atvira Europa yra galinga atsvara populistų ir kraštutinių jėgų sėjamoms abejonėms dėl Europos Sąjungos prasmingumo.
   Būkime iškalbingu pavyzdžiu ir neabejokime savo istoriniu sprendimu.

 

   Gerbiamieji,

 

   mūsų pasirinkimo nauda ir prasmė daugialypė. Bet šiandien mūsų narystės prasmę geriausiai suvokiame stebėdami įvykius Ukrainoje. Ten, kur už europinio pasirinkimo teisę žmonės kovoja savo gyvybėmis. Ten, kur šį pasirinkimą norima užgniaužti. Tai dar kartą įrodo, kad narystės Europos Sąjungoje dešimtmetis - mūsų teisingo pasirinkimo ir mūsų laimėjimo šventė. 

   Prie to prisidėjome mes visi kartu - politikai ir verslininkai, valstybės tarnautojai ir kultūros atstovai, ūkininkai, mokslininkai ir studentai. Todėl tapome laiminčia Lietuva. Tai priežastis džiaugtis ir paskata kurti toliau, išnaudojant bendrystės Europoje galimybes. 

   Užtikrintai puoselėjant laisvę, saugumą ir gerovę Lietuvoje ir Europoje.
   Sveikinu visus su dešimtuoju europietiško gyvenimo gimtadieniu.
   Visi kartu toliau stiprinkime Lietuvą Europoje!

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė

Informacija atnaujinta 2014.05.06 09:11

Atgal